IZGOVORJAVA V NEMŠČINI

V nemščini obstajajo določena pravila, kako se izgovarjajo posamezni glasovi.

DVOGLASNIKI:

Nemščina ima namreč tudi dvoglasnike: to so glasovi, ki se pišejo z dvema samoglasnikoma. Izgovarjajo se povezano in predstavljajo en zlog. Za primere bom omenila znane in pogosto uporabljene besede, v oklepajo pa je v ležečem tisku zapisana izgovorjava besed:

au: izgovarja se kot au. Nekaj primerov: Auto, August, Frau, auf (auto, august, frau, auf)

ai, ei: izgovarjajo se dvoglasnik glasov »a« in »i«: Mai (maj), drei (draj)

äu, eu: izgovarja se kot dvoglasnik glasov »o« in »i«: Fräulein (frojlajn), Euro (ojro)

ie: izgovarja se kot dolgi »i«: Liebe (libe)

SOGLASNIKI:

Večina soglasnikov se izgovori tako, kot se zapiše. Zato bom tu prikazala le izgovorjavo tistih soglasnikov, ki se izgovarjajo drugače ali pa jih v slovenščini nimamo:

Zapis:         Izgovorjava:                                     Primeri:

ch                     (h)                                          acht, ich (ch na sredi besede s izgovori »h«, aht, ih)

chs                   (ks)                                         sechs, Wechsel (zeks, veksl)

h                        /                                            zehn (v besedi h ne izgovarjamo, je »nemi h«)