POGOVOR S ČEBELARJEM

V okviru naravoslovnega dneva, ki je imel naslov LETO ČEBEL IN MEDU in je potekal za učence od 1. do 9. razredov, nas je obiskal tudi poklicni čebelar Stanislav Knežić, ki se s čebelarjenjem ukvarja že vrsto let.

Dolgoletni čebelar Stanislav Knežić.                                      Foto: Jan Mihelič

1. Kdo vas je navdušil za čebelarjenje?
V osnovni šoli sem se s čebelami spoznal pri čebelarskem krožku, vendar me takrat čebele še niso preveč zanimale. Kasneje sem obiskoval kmetijsko šolo, v kateri sem pomagal gospodu Janezu Firmu, ki je imel čebelnjak. Pomagal sem mu eno leto in potem sem si tudi sam zaželel imeti čebele. Podaril mi je dva panja, na kmetijski šoli pa smo ujeli dva roja – tako se je začela moja zgodba s čebelami. Tako lahko s ponosom rečem, da je oče mojega čebelarstva Janez Firm iz Litije.

2. Kako dolgo že čebelarite?
S čebelami se ukvarjam že 18 let. Na začetku sem imel čebelarjenje za hobi, a ko sem zapustil službo pri Ljubljanskih mlekarnah, sem se osredotočil na delo s čebelami in to velja še danes.

3. Katere vrste medu je na Kočevskem največ?
Imamo štiri različne vrste medu, in sicer: smrekov, lipov, hojev, gozdni. Pridelujemo pa še cvetlični med.

4. Kaj je pri čebelarjenju najtežje? Kaj pa najlepše?
Najteže je točenje medu, a je hkrati tudi najlepše. Zelo lepo je tudi pozimi, ko čakaš, da se lahko vrneš k čebelam.

5. Kaj lahko učenci sami naredijo, da zmanjšajo ogroženost čebel?
Treba se je zavedati pomembnosti čebele. Uporabno je sajenje medovitih rastlin. Treba se je tudi zavedati škodljivosti škropil.

6. Katera modrost v zvezi s čebelami vam je najbolj pri srcu?
Vsaka muha res ne da kruha, ampak tale iz panjev bi bila lahko zgled vsej človeški skupnosti.

7. Kaj si želite v zvezi s prihodnostjo čebelarjenja na Kočevskem?
Želim si, da bi bile letine normalne, da ne bi bilo ekstremnih vremenskih pojavov (zim brez snega, dolgo deževje, suše) in da bi se tudi mladi zanimali za čebelarstvo.

Hvala za pogovor!

Intervju pripravili: Jan Mihelič, Miha Gornik Zemljak, Markus Starc