IZOBRAŽEVANJE NA DALJAVO

Le kdo bi si v januarju 2020 mislil, da se lahko šolska vrata zaprejo in da se učimo na daljavo? Da nismo več vsak dan skupaj s sošolci, da se skupaj ne smejimo kakšnim šalam in nerodnostim, da ne jezimo učiteljev in da ne jemo skupaj slastne malice. Pa se je zgodilo ravno to! Poslušaš starše in sorodnike … zaprtja šol niso doživeli, ko so bili sami učenci. Torej smo prva generacija, ki se vsaj za krajše obdobje šolamo malo drugače – na daljavo.
Povprašal sem dva svoja prijatelja, Izabelo in Anžeta, ki živita v osrednji Sloveniji, kaj menita o šolanju na daljavo in kako poteka njun delovni dan.

POGOVOR Z IZABELO
Katero osnovno šolo in razred obiskuješ?
Obiskujem 7. razred na OŠ Jurija Vege Moravče.
Kako poteka tvoj dan zdaj, ko je šolanje na daljavo?
V začetku tedna dobim urnik, na katerem so označeni predmeti in videokonference. Pouk poteka preko Teamsov, podobno je kot v šoli, le da smo doma za računalnikom. Vsako jutro se zbudim ob 7. uri, se oblečem in pojem zajtrk. Ob 8.15 sem za računalnikom, saj se pouk začne 8.20, ko moramo biti povezani vsi učenci za 1. šolsko uro. Učitelji so na video kameri in mi sedimo doma vsak za svojim računalnikom. Med šolskimi urami imamo seveda krajše odmore in poseben odmor za malico, ki traja 20 minut. Tako v bistvu ob 13.30, ko zaključim zadnjo uro, zaključim tudi z delom za šolo. Morda imam včasih še kakšno krajšo nalogo, sicer pa je se šolske obveznosti za tisti dan končajo.
Kako si se prilagodila na razmere, ki so nastale pri šolanju na daljavo?
Ker se je to dogajalo že spomladi, mi je zdaj lažje. Nimam posebnih težav.
Ali imaš še kakšnega brata/sestro in kako si v tem času pomagata/zabavata/nagajata?
Imam mlajšo sestro, ki obiskuje 2. razred in se prav tako šola na daljavo. Seveda pa si tudi nagajava in se skupaj zabavava.
Kakšno je tvoje mnenje glede šolanja na daljavo in primerjava s šolanjem v razredu?
V razredu mi je bolje, ker je razlaga v živo in sem skupaj s sošolci. Glede na razmere, ki so takšne, kot so, pa sem se prilagodila šolanju na daljavo.
Kaj najbolj pogrešaš?
Najbolj pogrešam stik s sošolci in sošolkami.
Kako preživljaš proste ure?
Prosti čas preživljam pred hišo na dvorišču in se igram s sestrico Rebeko različne igre. S starši pa gremo skoraj vsak dan na daljši sprehod s psom v bližnji gozd. Starša mi dovolita tudi igre na telefonu in računalniku, vendar mi jih časovno omejita. Včasih gledam tudi risanke ali igram s sestro Xbox.
Ali imaš kakšno posebno sprostitev v tem času?
Rada poslušam glasbo in plešem skupaj s sestro

POGOVOR Z ANŽETOM
Katero osnovno šolo in razred obiskuješ?
Obiskujem OŠ Domžale, 7.razred.
Kako poteka tvoj dan zdaj, ko je šolanje na daljavo?
Zjutraj vstanem, pogledam naloge, ki so v spletni učilnici in naredim načrt dela. Ob 8:20 se lotim dela. Dnevno imam 2–3 videokonference. Opravljene naloge za posamezne predmete pošljem v spletni učilnici učiteljem ali učiteljicam, ki me poučujejo.
Kako si se prilagodil na razmere, ki so nastale pri šolanju na daljavo?
Preprosto sem se sprijaznil z okoliščinami, v katerih smo pristali.
Da, imam brata. Midva se igrava, ampak mami misli, da si nagajava, ker se malo draživa.
Težje se je zbrati, predvsem pa se je težje obravnavano snov naučiti.
Kaj najbolj pogrešaš?
Najbolj pogrešam druženje s sošolci in sošolkami.
Kako preživljaš proste ure?
Do zdaj, ko še nismo bili zaprti med štiri stene, sem z dvema sošolcema hodil v skate park, zdaj pa večinoma igram kitaro in sem v delavnici med orodjem.
Ali imaš kakšno posebno sprostitev v tem času?
Največja sprostitev mi je, ko grem igrat kitaro ali pa v delavnico obdelovat les.

Pogovarjal se je: Markus Starc
Objavljeno: december 2020